Translate

17. 1. 2020

Dollar Cost Averaging (DCA)


Jedná se o jednu z mých stěžejních a nejoblíbenějších strategií.

DCA lze aplikovat na vše (akcie, komodity, indexy, fondy,..).

Díky Revolutu je tato strategie mnohem dostupnější také malým investorům. Proč?

Protože k tomu, abyste prováděli DCA s akcií v hodnotě například $ 1000 potřebujete u běžného brokera, u kterého můžete nakupovat pouze celé akcie, značný kapitál.
DCA založené na počtu akcií mi nevyhovuje tolik jako DCA (z názvu je to patrné) založené na penězích.

Podívejme se na to z blízka.

DCA u běžného brokera:

1. Nakoupíte akcii Amazon za $ 1877 - kolik by jste si jich mohli dovolit, aby investice nepřekročila 5-10 % Vašeho celkového portfolia? No řekněme, že alespoň jednu.

2. Amazon klesne o 20 % na $ 1501 - nakoupíte tedy zase jednu akcii

3. Nyní vlastníte dvě akcie Amazon, Vaše investice je $ 3378 (neměla by být vyšší než 5-10 % Vašeho celkového kapitálu) a průměrná cena akcie (Vaše ztráta) činí $ 1689, tzn. -10 %.

Tímto jste provedli DCA. Nepočítáme s poplatky za nákup / prodej.

DCA u Revolut

Revolut umožňuje nákup jednotek akcií, můžete si koupit například Amazon už od $ 1 při ceně $ 1877 za akcii (koupíte 0.0005327651 akcie 😂). Nicméně toto je skvělé k řízení pozic, kontrolu Vašeho kapitálu a provádění DCA.

1. Nakoupíte za 5% Vašeho celkového kapitálu, který je řekněme $ 5000. Koupíte tedy Amazon při ceně $ 1877 za $ 250. Koupíte přesně 0,13319126265317‬ akcie. Je třeba si uvědomit, že počet vlastněných akcii není důležitý, nýbrž jejich hodnota, Vaše možnosti, dodržování strategie.

2. Další postup, princip je stejný jako v prvním příkladě. Akorát už neřešíte počet akcií, ale při ztrátě 20 % nakoupíte zkrátka opět PŘESNĚ za $ 250. Výsledek, ztráta je stejná, ale dostupnost tohoto řešení i pro malé investory a jeho jednoduchost je perfektní. Můžete toto provádět také s jednotkami dolarů, ale to je ztráta času, vzhledem k ziskům. Na zkoušku, proč ne..

Jakmile svou ztrátu zkorigujete, lze tak postupovat stále (například při ekonomické recesi trvající pár let). Chce to "jen" spoustu sebekontroly, disciplíny, vytrvalosti a imunity vůči názorům a predikcím. Jakmile se karta obrátí, budete odměněni za Vaši trpělivost 🚀.

Chtěl jsem Vám tímto demonstrovat snadnost provádění DCA a výhodu, kterou Revolut nabízí běžným investorům. Osobně provádím DCA pouze při ztrátě, ale je možno provádět DCA i při růstu společnosti (například růstových). Pokud víte, že budete akcii držet dlouhodobě a snažíte se nakoupit vždy při poklesu (přesto, že jste celkově v plusu). To už záleží na Vaši investiční strategii.

Dávejte pozor na to, aby nebyl jediným signálem k dalšímu nákupu pokles Vašeho aktiva (DCA).
Díky provádění DCA do špatné společnosti můžete své portfolio vážně ohrozit.

Žádné komentáře:

Okomentovat