Translate

23. 1. 2020

FinViz

Pokud se zabýváte investováním, ale také tradingem, dříve nebo později objevíte web finviz.com. Bavíme-li se o finančně zaměřených webech, ve srovnání například s yahoo finance, google finance, marketwatch, seekingalpha a dalších je kompleksnost, přehlednost a jednoduchost finviz tím, čím si mne web získal.

Na finviz naleznete zprávy k dané akcii s odkazy na výše zmiňované weby. Nemusíte tedy procházet všechny možné finanční weby, aby jste si o dané společnosti, či komoditě, zjistili vše potřebné. Po kliknutí na název společnosti Vás finviz přesměruje na její oficiální web, kde naleznete finanční výkazy a další užitečné informace. Jediné, co mi na finviz trochu chybí jsou komplexnější informace o dividendách (historie, vyplácení, atd.), finanční výkazy. Na to ale stačí u tabulky kliknout na "statements" a jste automaticky přesměrováni na kvalitní web marketwatch, kde informace získáte. K ověření informací ohledně dividend, jejich historii mám zase raději seekingalpha. Pro prvotní seznámení se společností toto stačí. Když o společnost jevím větší zájem, je pro mne nejlepší zdroj základních informací oficiální SEC 10-K report (výroční zpráva) na jejich webu, který poskytuje pěkné počteníčko. Čtvrtletní report je označen jako 10-Q.

Českými weby se zde příliš nemá smysl zaobírat. Pokud investujete na globálních trzích, jsou české weby z velké části pouze překlady. Pokud investujete pouze na Pražské burze (nechápu ale proč), poté by české weby dávaly větší smysl. Jazyková bariéra s technologiemi je už také přinejmenším poloviční. S Google překladačem, který je implementován například v prohlížeči Chrome stačí 2 kliknutí (pravým tlačítkem a přeložit do jazyka čeština) a minimálně kontext dané zprávy pochopíte.

Screener akcií finviz je pro mne základ při výběrů akcií, vstupní branou. Doporučuji Vám si tam vytvořit různé screenery dle Vašich požadavků. Díky screeneru jednoduše eliminujete akcie, kterými se nemusíte zabývat. Poté si jen volíte jaké požadavky by daná akcie měla splňovat a hned je vidíte.

Zde je ukázka některých z mých screenerů:

K tomuto času například mé podmínky "must have A-K" nesplňovala žádná akcie (ze 422 akcií), zvolil jsem tedy P/B místo <1 na <2 a už se objevily tyto dvě: 

Dále si můžete samozřejmě zvolit různé zobrazení seznamu, chcete-li si nastavit vlastní parametry, které chcete v tomto seznamu vidět, můžete tak učinit v kategirii Custom. Zde je ukázka kategorie News, která nabízí to stejné jako kategorie Basic, ale přidává ještě k akcii pár posledních zpráv. 

Finviz Vám zkrátka po troše práce (zadání vlastních šablon screenerů) ušetří spoustu další práce a usnadní přehled ve stovkách akcií, která Vás podle Vámi zvolených základních parametrů nemusí zajímat. Nenechte se ale zmást, i společnost mimo Vaše "ideální" parametry může být skvělou koupí. 

Tyto ukázky filtrů nejsou doporučením pro vytvoření Vašich a v žádném případě se nejedná o investiční doporučení na základě takto vyfiltrovaných akcií! 

Finviz dále nabízí v podobném duchu také sledování Vašeho portfolia. Kde si vložíte akcie, které momentálně držíte a můžete je jednoduše poté zobrazit jedním kliknutím všechny v tomto screeneru. Dále po kliknutí na Portfolio vidíte aktuální stav Vašich akcií a nejnovější zprávy týkající se pouze těchto, Vámi držených, akcií. Osobně si tam akcie přidávám hlavně proto, abych měl snažší práci se screenerem a jednoduchý přehled o zprávách. I když jsem dané akcie nakupoval v různých dnech, za různé hodnoty. Tato tabulka mi tedy neodráží skutečný stav mnou držených akcií a mého akciového portfolia, na to mám jiné nástroje, ale usnadňuje mi přehled o nejnovějších zprávách a finančních, technických, fundamentálních dat.

Žádné komentáře:

Okomentovat