Translate

12. 1. 2020

Ivestování vs. Trading

Pokud jste úplnými nováčky ve světě investování, tradingu nebo již pokročilí, věřím, že mé zkušenosti Vám pomohou ušetřit nemalé prostředky a minimálně Vám rozšíří obzory.

Úvodem je nutné říci, že pouze vytrvalé, pravidelné investování, dodržování pravidel a trpělivost vede ke zdravé, finanční nezávislosti. Co tím myslím zdravé? Myslím tím například "stabilní", zkrátka to, že investoři znají hodnotu svých peněz, úsilí potřebné k jejich získání a vědí, že riskování jim trvalý úspěch nepřinese. Lehce nabyl, lehce pozbyl platí v investování dvojnásob. Bohužel jeden případ šťastného obchodu, jediné pohádkové investice, odvádí pozornost od tisíců osobních bankrotů.

Většina chce rychle zbohatnout, kdo by nechtěl, chtějí koupit další Microsoft, nebo nový Bitcoin. Brokeři a všichni ti, kteří mají z Vašeho spekulování profit, toto samozřejmě podporují. Dále je třeba si uvědomit, že ani většina profesionálních traderů a podílových fondů nejsou schopni trvale porážet trh (S&P 500, DJI), trvale ročně zhodnocovat svůj kapitál lépe než trh, nemluvě o neprofesionálech. Ve světě kryptoměn, kde je volatilita veliká platí toto dvojnásob.


Riskování se neslučuje s budováním pasivního přijmu.

Všechny telegram, twitter signály, super profitabilní tradeři a skupiny, kterým platíte za signály vykazují dlouhodobě ztrátu, ti lepší se pohybují mezi ztrátou a ziskem. Stačí velice jednoduchá otázka: Když jsou tak úspěšní a tolik vydělávají, proč mají zapotřebí prodávat signály, věnovat komunitě tolik svého času? Protože je to pro ně alespoň částečná kompenzace ztrát, stabilní příjem. Věřte, že ti úspěšní toto nemají zapotřebí. To se netýká pouze kryptoměn, ale všeho okolo tradingu. Zveřejňují se pouze ziskové obchody a úspěchy, ale stop lossy, trvalé ztráty, již nikoli. Například podílové fondy neustále zanikají a vznikají nové, proč? Protože vzhledem k historii o ně nemají investoři zájem. Nenajde se jich příliš s dlouholetou historií. Občas se nějaká ztráta zveřejní, aby vypadal jednotlivec nebo skupina věrohodně, ale kdyby zveřejňovali vše, neúčastnili by jste se a oni by byli na dně, bez příjmu.

Toužíte-li po adrenalinu - vyberte 500 $ a jeďte do Las Vegas.

Ušetřete si peníze a na toto zapomeňte. Chcete-li spekulovat, obchodovat, běžte do toho na vlastní pěst. Chcete-li si hrát na tradera, tak jen paper trading, alespoň po pár měsících (opravdu tomu dejte čas), se ohlédněte zpět a zvažte obchodování s penězi. Psychologie udělá také své, když jde o reálné peníze. Nikoho nesledujte na TradingView, Telegramu, Twitteru, sledujte jen a pouze cenové grafy, novinky, fundamenty, své výsledky a makajte na sobě. Cenové grafy bez matoucích indikátorů, názorů komunity. Nenechte se jakkoli ovlivňovat. Čistý cenový graf je naprosto dostačující pro day-trading. Budete mít výsledky ve svých rukou, nebudete se mít na koho vymluvit, komu své ztráty připsat - toto je velice důležité, vzít zodpovědnost do vlastních rukou. I když někoho sledujete, vždy jste zodpovědní pouze vy za své finanční výsledky. Jsou lepší způsoby jak utratit své peníze za trochu adrenalinu, vzrušení.

Samostatnost Vás donutí číst knihy, vzdělávat se, posouvat dále...
 ...a časem dospějete k investování. 

Nebuďte ovce na které si Trh smlsne 🐑.

Žádné komentáře:

Okomentovat