Translate

20. 1. 2020

Mintos

Konzervativní, klasické přístupy v investování hovoří jen o akciích (jako těch rizikovějších), o různých podílových fondech , nověji lépe ETF indexech a dále o dluhopisech různých typů, jako těch méně rizikových investic. Více možností pro investora, který chce investovat do aktiv na burzách se příliš nenaskýtá, vše je kombinací těchto. Kryptoměny neberu jako investiční aktivum, ale spekulační "zábavu". 

Doba B. Grahama pokročila, i přes jeho přesnost výhledu do budoucnosti, s moderními technologiemi přibývá také více investičních příležitostí. Jednou z nich je poskytování půjček lidem, tzv. P2P (peer-to-peer) půjčky. Velice by mne zajímal názor tohoto legendárního odborníka na tento druh aktiv. Budeme-li se řídit jeho základními poučkami, domýšlím se, že by s těmito investicemi neměl zásadní problém. Pokud by se jednalo o další aktivum v rámci diverzifikace. 

P2P platform (tržišť) je hned několik. Od ryze českého jako je Zonky až po zahraniční, mezinárodní. Osobně jsem vyzkoušel také Zonky, ale poté, co jsem objevil Mintos, okamžitě jsem přešel. Je to jako by si měl žokej do závodu zvolit mezi oslem a anglickým plnokrevníkem. Jako investor (žokej) jsem si zvolil Mintos. Nechci se pouštět do kritizování osla, přesto, že se snaží a přichází s "novinkami", které okoukal od plnokrevníka. Osel je dobrý pro sedláka, ale ne pro žokeje. Chci se zaměřit na Mintos a proč si vybrat tuto platformu.


Proč zařadit P2P tržiště Mintos mezi svá investiční aktiva? 

Především proto, že se jedná o skvělý druh diverzifikace, který vůbec (nebo naprosto minimálně) nekoreluje s trhem, ekonomikou jako takovou. Vaše investice jsou pevně úročeny, podle toho do jakých úvěrů investujete a ekonomická recese na to nemá žádný vliv. Samozřejmě kromě schopnosti dlužníků splácet, ale toto riziko se dá velice omezit investováním pouze do tzv. úvěrů s garancí odkoupení zpět v případě nesplácení dlužníka. Investice do podobného úvěru jsou investorovi vyplaceny zpět i s úroky v případě nesplácení delším jak 60 dní.

Mintos nabízí svá aktiva (Vaše peníze) společnostem poskytující úvěry (mezinárodně, v různých měnách). Tito poskytovatelé úvěrů jsou pečlivě vybíráni a Mintos pro ně používá různý rating, aby investoři měli přehled o spolehlivosti, kvalitách tohoto poskytovatele. Vaše peníze neputují tedy přímo k dlužníkovi. Tito poskytovatelé úvěrů mají samozřejmě své podmínky, na základě kterých poskytují lidem úvěry. Nestaráte se tedy o to komu půjčit a komu ne (jako například u osla), ale samozřejmě můžete. O dlužníkovi a úvěru, když chcete, základní údaje znáte. Jakmile je problém s nesplácením, Mintos vymáhá tyto peníze po úvěrové společnosti, ta po dlužníkovi. Jste tedy 2x jištěni. Osobně se mi stalo již mnohokrát, že byla investice po 60+ dnech nesplácení vyplacená zpět s úroky. Nedobytné pohledávky zatím nenastaly. Může se ale stát, že pohledávka bude nevymahatelná (insolvence, krach úvěrové společnosti, atd.), ale nutno říci, že i v těchto případech je hlavní prioritou uspokojení pohledávek vůči investorům. Samozřejmě, investování sebou nese vždy určité riziko. Ale toto riziko se velice snižuje s ohledem na množství úvěrových společností fungujících na této platformě a diverzifikaci (investování do jednotlivých úvěrů od 10 €). Například v EUR můžete investovat v mnoha zemích, do mnoha typů úvěrů, s mnoha úvěrovými společnostmi. Vzhledem k výši úroků (v EUR je 10% úročení zcela běžné) je poměr rizika k zisku velice příznivý pro investora, řekl bych, že příznivější než u samotných akcií.

Co dělá Mintos plnokrevníkem? 

Především transparentnost. spolehlivost, nástroje. Mintos působí od roku 2015, neustále se zvyšuje jak počet investorů, tak objem investovaných peněz. Mintos neustále upozorňuje investory jak na novinky, rozšiřování trhu, nové investiční příležitosti, tak na problémy poskytovatelů půjček. Zkrátka nic před investory neskrývá.

Co je ale opravdu na Mintos skvělé jsou jeho investiční nástroje, které inspirují jiné platformy. Především nástroj Auto Invest. Nastavíte si požadované parametry, podle kterých má Mintos sám do půjček investovat a o nic se nestaráte. Například: Úročení 10 % +, Garance zpětného odkupu: Ano, Doba investice: do 24 měsíců, Velikost investice: 10 - 100 €. To znamená, že Mintos bude investovat jen do úvěrů s garancí zpětného odkupu, které mají úročení 10 %+, u nichž není doba splácení delší jak 24 měsíců, v hodnotě od 10 do 100 €. Dále Mintos nabízí tzv. sekundární trh, kde můžete investovat do úvěrů, které jiní investoři prodávají se slevou, přirážkou nebo bez. Na tento trh si také můžete nastavit nástroj Auto Invest. Možností je opravdu hodně a tento příspěvek nemá být podrobnou recenzí, ale doporučením. Na internetu se dočtete mnoho informací. 


Žádné komentáře:

Okomentovat