Translate

31. 1. 2020

Online investor

Jako investor, který žije mimo USA mám docela handicap. Rád bych se řídil všemi zásadami Warrena Buffetta, nebo jiných velkých investorů. Jako je například osobní zkušenost s managementem (kdyby se se mnou vůbec chtěli vzhledem k objemům bavit), zkušenost s výrobky místní společnosti, která je veřejně obchodovatelná, atd. Další bariéry jsou například jazykové, pokud nejste skvělí, ale pouze průměrní v angličtině, zabere Vám louskání výkazů, různých zpráv mnohem více úsilí, i s moderními technologiemi (překladač). Časem se to samozřejmě zlepšuje. Můžete si říkat, že když se Vašim investicím nedaří, alespoň zdokonalujete cizí jazyk, který zcela jistě využijete - investice²😁. Takže žádné výmluvy..


Zkrátka najít "velkého" investora do akcií US trhů, kteří v USA nežijí je um. Věřím ale, že lze úspěchu dosáhnout i mimo "domácí hřiště", pokud máte chuť, zápal a špetku talentu se štěstím, podobně jako ve sportu. Čím více pronikám do tajů akcií, hodnot společností, jejich objemů, tím více mne akcie baví. Postupně se přesouvám z "náhodných" nákupů pouze na základě P/E, P/S nebo dividend k cílenému, pečlivému výběru. Osobně se spokojím "pouze" s tím, že mne budou investice živit a bavit. Poskytnou mi dostatečný pasivní příjem na to, abychom si žili dobře a nemuseli být na nikom závislí, mohli si dovolit užívat života. To je, si myslím, dosažitelné i pro investory "online". Netoužím po tom být světoznámý investor v top ten listu nejbohatších. Jsem asi v půlce života, pomalu získávám rozum (moudrost) a můj investiční horizont je (doufám) ještě poměrně dlouhý. Chci chodit do zaměstnání maximálně do roku 2036, poté se chci naplno věnovat (a být živen) investicím a všemu co mne bude bavit.

Musím dodat, že nemám ekonomické vzdělání, ani má rodina nebyla takto zaměřena. Jsem tedy průkopník rodu. Většina finančních výrazů byla (a často ještě je) pro mne španělská vesnice (rozuměj nesrozumitelná) už v rodném jazyce, natož v angličtině. Stále se učím a učím. V naší malé zemi je trh s akciemi oproti USA parodií na burzu. Je to jako by jste plavali v kaluži a pak skočili doprostřed oceánu. Nemáte z čeho vybírat, když už se společnost veřejně obchoduje, stojí za ní většinou vedení, které tuneluje kde může a vyplácejí si nehorázné odměny. Netvrdím, že se toto v USA neděje, je tam ale mnohem větší konkurence a investor si zkrátka může vybrat z každého sektoru z desítek (snad i stovek) akcií. U nás je nyní nabízeno asi 54 emisí celkem 😂. Pokud zde tedy chcete mermomocí investovat do místních akcií, nevyhnete se nucenému nákupu "menšího zla", aby jste aspoň něco koupili. Na evropských trzích je situace lepší, ale co si budeme povídat, v tomto u mne USA prostě vede! Svou zemi miluji a nehodlám kvůli investicím vycestovat, přesto chci ale lovit v oceánu! Má rodná země je malá, hezká, v srdci Evropy, s historií a památkami, kterou nám můžou Američané závidět. Já jim však závidím jejich investiční možnosti.

Warrene, jak tedy na to? Neříkejte mi prosím, že bych neměl investovat do společností, managementu, se kterým nemám osobní zkušenost. Co si budeme povídat, kolik Američanů má? Já vím, že také jejich výsledky za nic moc nestojí, ale musí vést cesta k úměrnému úspěchu v investicích pouze online. Jistě se najdou úspěšní online investoři. Samozřejmě, Coca-Colu a Gillette tu máme taky, ale kdybychom se zaměřili pouze na společnosti celosvětově známé, produkty se kterými máme zkušenost i zde, opět se okruh výběru radikálně sníží. Nezbývá mi, než se řídit všemi ostatními doporučeními, které nesouvisí s osobním stykem, či zkušeností a o to více se zaměřit na analýzu. A trochu se upgradovat. Tak jako vy, Warrene, jste provedl upgrade z verze Graham na verzi Buffet, já se budu muset také "vyvinout" a přizpůsobit.

Začínal jsem od nuly, žádný vstupní kapitál či dědictví. Pracuji, každý měsíc odkládám, investuji, stavím dům, piju pivo, vychovávám děti a učím se. Prostě obyčejný muž se svým snem. Titul za to neočekávám, bude mi stačit nezávislost 😎..

Díky za inspiraci!Žádné komentáře:

Okomentovat