Translate

12. 1. 2020

Podílové fondy vs. ETF

K tomu, aby jste si dokázali spočítat, že investice do podílového fondu, který má vstupní poplatek 1.5 - 3%, manažerský poplatek 1.5%, k tomu si přičteme inflaci cca 2%, se Vám vyplatí, pokud bude dlouhodobé (10 let+) průměrné zhodnocení alespoň 8 - 10% nepotřebujete být profesor matematiky, není to žádná věda.

☝Tento odstavec by měl stačit zastánci podílových fondů. Ale raději to ještě rozvinu.

Zkuste si najít fondy u Vaši banky nebo poskytovatele podílových fondů ty, které poskytují svou historii (existují) déle jak 15 let zpětně a toto průměrné zhodnocení mají. Pravděpodobně zjistíte, že takový fond je vzácnost nebo neexistuje. Proč? Když například index S&P 500 zaznamenává výkon daného trhu již od roku 1923? Fondy investující do US akcií by mohly být starší 50 let a více.

Protože je nesmírně těžké dlouhodobě porážet trh, protože lidé ztráceli o daný fond zájem poté, co se dlouhodobě nedostavovaly výsledky, toto mohlo být způsobené také například změnou manažera fondu. Pro nás jsou ale důležité skutečné výsledky. Fond se tedy uzavřel, otevře se super nový fond, který se tváří jako naprostá bomba, novinka. Ten bude opět chvíli živit manažery a pumpovat z Vás peníze. Nebo došlo k tzv. survivorship bias - zkrátka neúspěšný fond "skoupil" jiný "lepší" fond. Těchto survivorship bias se děje opravdu mnoho.

Většina fondů vzniká stejně rychle jako zaniká (10 let pro fond není žádná doba), je to zkrátka pumpování Vašich prostředků na poplatcích. Nehledě na to, že většina fondů pouze kopíruje daný index, nejsou skutečně řízeny fyzickým, zodpovědným manažerem, který ve fondu navíc nemá vlastní peníze. Je to stroj na peníze, sázející na neinformovanost investorů.

Dlouhodobé investování do indexů - ETF s minimálními poplatky oproti podílovým fondům dává mnohem větší smysl. Pravděpodobnost, že natrefíte na manažera fondu kvalit například Petera Lynche, který dokázal index S&P skutečně dlouhodobě porážet, je jako výhra v loterii. Když ale i z jeho výsledků odečteme poplatky, výsledky nejsou tak zásadní. Trh samotný, jako například ETF trhu S&P 500, který pouze kopíruje tento index vám poskytuje naději, že se dostaví dlouhodobé, zpětně dohledatelné výsledky. Samozřejmě nelze spoléhat na minulost, ale v historii se už mnohokrát prokázalo, že se minulost opakuje (ekonomické recese, nadšení, atp.).

Pokud nejste tedy pro aktivní investor, který si rád sám vybírá jednotlivé akcie nebo dluhopisy a zabývá se analýzou daných společností, jsou jednoznačně lepší volbou oproti podílových fondů ETF indexy. Těch je nepřeberné množství, kde si vybere opravdu každý a poplatky jsou minimální.

Není problém vybrat ETF indexy vzájemně nekorelující pro dobrou diverzifikaci. Navíc netečou Vaše prostředky do kapes manažerů, ale maximálně se zhodnocují.

Nenechte se zlákat řečmi o kvalitách daného manažera, nebo fondu, pokud nejsou jeho výsledky prověřeny alespoň jednou, nebo dvěmi ekonomickými recesemi. V době zdravé ekonomiky není příliš náročné být úspěšný.

Žádné komentáře:

Okomentovat