Translate

26. 2. 2020

IPO & Startup

Když vzniká nová firma, projekt, tak potřebuje peníze. Ze začátku čerpá prostředky od prvních investorů a majitelů. Jakmile firma dosáhne určité velikosti, potřebuje více kapitálu, sponzorů k jejímu růstu. Záleží jak movití a ochotní původní investoři jsou a zda nacházejí další. Poté většinou následuje cesta na veřejnou burzu a první úpis akcií společnosti (IPO).

Než si začnete pročítat pohádkové výnosy v tisících procentech ze startupů, IPO a uvažovat o investici do nich, bylo by dobré se zaměřit na počet úspěšných (stovky procent zhodnocení), normálních (žijících, prosperujících) a neúspěšných projektů. Zjistíte, že pravděpodobnost, že objevíte nový Microsoft, Apple, Google, McDonalds, Amazon a tak dále na jeho začátku je mizivá. Nehledě na trpělivost potřebnou k tomuto typu investic. Většina investorů vyměkne v prvních dnech, měsících, či snad letech.

Kdybych si měl vybrat mezi začínajícím startupem a investicí do něj mezi prvními (neveřejně) nebo do IPO (prvním úpisem společnosti na burze), rozhodně bych šel do startupu, kde není cena uměle stanovena trhem a jeho mániemi, což se ze začátku rozhodně děje. Samozřejmě po pořádné analýze. Brokeři, ani burzy, nevedou statistiku úspěšnosti IPO, protože je to pro ně velice výhodné a nechtějí investory (spekulanty) odradit, naopak.

Neinvestujte do IPO v prvních dnech, měsících, ani letech. 
Cena prvního úpisu je většinou nadhodnocená, také díky IPO FOMO vyhnaná uměle nahoru a poté následuje buď strmý pád a nebo zdlouhavé klesání. 

Podívejte se na prvních 6 let (!) Applu, rozhodně to nebyla sázka na jistotu.

Vy by jste vydrželi při nákupu za 0.5 $ a dvouletém klesání až na 0.19 $ (ztráta 64 %!) akcie držet, případně přikupovat? Stále by jste společnosti věřili? Očividně by jste měli 😉. Ano, v prvních 14 dnech po úpisu by jste získali zhodnocení cca 27 %, ale kdo by prodával už po 14 dnech, že? Zpětně každý chytrý, jistě. Pokud investujete, zaměřujete se na roky, ne dny, či měsíce. Apple jste mohli koupit také v roce 97 za 0.46 $ (po 16 letech na burze), poté po dot-com aféře opět na konci roku 2000 (po 19 letech na burze) za 1 $. Tak kam spěchat? Skvělá společnost to vždy ustojí, je třeba nakoupit za dobrou cenu a pokud je stále společnost skvělá, tak akcie stále držet, při výrazných poklesech nakupovat.

Investování je zkrátka o psychice, analýze a vytrvalosti. Jakmile objevíte skvělou firmu za dobrou cenu, kupte, sledujte, přikupujte a pokud je firma stále skvělá, držte bez ohledu na její cenu. K tomu, aby jste byli schopni posoudit jak skvělá firma to je, budete potřebovat zohlednit také její historii, chování v určitých obdobích (například recese, krize..). A zde se dostáváme k jádru věci, proč nedoporučuji investovat do IPO nebo startupů (u startupů jsem ochoten přivřít oko). Nechte společnost být a po několika letech fungování na burze se na společnost mrkněte. Pokud máte čas, tak i 10 let, když jej nemáte, ani se na mladé společnosti, či snad IPO, nedívejte. Právě 5-10 let "vyzrátí" společnosti na burze o ni už něco vypovídá a konkrétně u Apple by jste měli lepší příležitost vstupu, než u jeho prvního úpisu.

Vyhněte se IPO, zaměřte se na již zavedené, zdravé společnosti s potenciálem dalšího růstu a jejich nákupu za dobrou cenu. 

Vyvarujete se spekulacím = nákupům IPO!!! 

Žádné komentáře:

Okomentovat