Translate

19. 2. 2020

Zpětná vazba, výkonnost + dárek

Zpětná vazba, ať už chcete dosáhnout čehokoli, je velice důležitá. Především u dlouhodobých činností. Chcete-li zhubnout, dosahovat lepších sportovních výsledků, lépe investovat, nebo se třeba naučit lépe vařit, bez zpětné vazby se posunete těžko. Poučení z vlastních chyb s ohledem na poznámky z historie může být někdy docela vtipné a nejednou si řeknete "jak jsem mohl být tak naivní".


Vedením historie záznamů (například při hubnutí +- každý týden) hmotnosti máte o svých výsledcích nemilosrdný přehled. Namlouvat si můžete co chcete, ale pokud chcete za 12 měsíců zhubnout 14 kilo a po třech měsících jste stále na stejné hmotnosti, děláte něco špatně. Nalhávat si můžete, že to doženete přes léto, protože jezdíte hodně na kole a plavete, ale čísla nelžou. Pryč od hmotnosti, tento příklad je momentální u mne (mimo jiné😁), proto jsem jej zmínil. Vedení záznamů (datum, čas, hmotnost) je nemilosrdné, ale velice užitečné a motivující.

Zpětná vazba v investování. 

Ať už si vyberete jakýkoli styl, aktivum investování, měli byste tomu přizpůsobit Vaši zpětnou vazbu. Například u akcií si vedu tabulku, ve které mám uvedeno datum, aktuální vložené prostředky, aktuální stav, zisk/ztráta v $, v %, stav indexu S&P 500 v $, jeho výkon v % a poslední údaj porovnává v % výkon mého portfolia s výkonem tohoto indexu (trhu). Samozřejmě lze snadno přidat grafy, koláče, dle libosti. Mým cílem je samozřejmě porážet trh. Jedno z mých investičních předsevzetí je úročení minimálně 10 %, proto se nezdráhám srovnávat s indexem trhu také výkonnost mých P2P investic. I když tyto aktiva spolu příliš nesouvisí, soustředím se na dlouhodobý výkon. Je mi jedno co se úročí, ale musí se to úročit efektivně a k tomu mi pomáhá porovnání také s Trhem. Pokud trh klesá a mému akciovému portfoliu se příliš nedaří, je to ta lepší varianta. Jestliže za trhem neustále výrazně zaostáváte, je třeba se zamyslet nad rebalancováním portfoliaTyto záznamy si vedu vždy za kalendářní rok (a je teprve únor), větší vypovídající hodnotu budu mít alespoň v polovině roku. Když učiním nějakou výraznou změnu v portfoliu, přístupu nebo cítím, že je nutné si něco poznamenat (pocit, poučení, důvody), používám komentář k dané buňce (červený trojúhelník). Toto porovnávání s Trhem, vlastním jednáním a vývojem vašeho portfolia má obrovský potenciál k Vašemu růstu, pokud máte špetku inteligence. Je nesmírně důležité přiznat si chyby a poučit se z nich. 

Aktivní obchodování

Spekulaci, trading shrnu stručně, protože pro mne tato oblast není významná. U spekulace je zpětná vazba neméně důležitá, ale zabere více času (jako spekulování samotné), protože množství potřebných záznamů je větší. Oproti investování je nutné přidat záznamy jako například aktuální RRR, Stop Loss, Target Profit. Podobně jako u investování si můžete zaznamenat důvody obchodu, aktuální pocity, atp.


Ukázka jednoho z mých záznamů:

Nutno říci, že nejsem tabulkový mistr a jistě by šlo udělat mnohem více a lépe (postupně si to vylepšuji), ale když si vytvoříte podobnou tabulku sami, máte z ní větší radost. U akcií vidím stěžejní porovnání Vaši výkonnosti s Trhem, pokud Trh porážet nechcete, investujte do něj (ETF), ušetříte si spoustu času a zřejmě i ztrát 😎👍.Podobné záznamy si můžete vést například u nemovitostí a pronájmu (hodnota, nájem, služby, náklady,..). Zkrátka u všeho, co je pro Vás důležité, což Vám doporučuji.

A zde přikládám slíbený dárek v podobě Excel šablony dané tabulky. Není to žádná sláva, ale pro inspiraci a první seznámení, proč ne? Samozřejmě si můžete tabulku Revolut přejmenovat například na Interactivebrokers.com a podobně 👍.


Žádné komentáře:

Okomentovat