Translate

4. 3. 2020

Pohled na trh - Coronavirus (Covid-19), příležitosti / 4.3.2020


Probíhající pandemie pokračuje a přes počáteční přehnanou paniku trhu, jeho následné zotavení, opět pokračuje jeho pokles. Zatím se nedá mluvit o odeznívání pandemie, tedy nevíme jistě jak dlouho bude pokračovat a jaký nakonec bude mít vliv na trhy. Ať chceme, nebo ne, vliv má. Ekonomická data USA mohou být sebeoptimistější, úrokové sazby sebelepší, v dnešní době jedna ekonomika závisí více či méně na druhé a ovlivňují se. Už jen z důvodu omezeného hospodářství v Číně, která je zasažena nejvíce, dále v Severní Korey a Itálii. A přidávají se další silné ekonomiky k hodně zasaženým, jako je Německo, Anglie. Některých sektorů se tato "příležitost" dotkne více, některých méně. Musíme být však nachystaní. Nechci zde naznačovat příležitost obohacení se na neštěstí jiných, v žádném případě, každého z nás to může zasáhnout. Je třeba si uvědomit, že se situace možná přehnaně dramatizuje a média se na ni chtějí samozřejmě obohatit. Denně zemře na běžnou chřipku mnoho lidí, mnohem více při autonehodách a dalších "běžných" úmrtí, které se prostě "berou", neštěstí je to ale stejné. Pro nás je to příležitost k nákupu akcií za výhodné ceny, ovlivněné panikou na trhu, chybným úsudkem, že virus může ovlivnit skutečnou hodnotu společnosti. Dle mého názoru může ovlivnit její kvartální, možná roční výsledky, nikoli její skutečnou hodnotu.

Zde je pohled na aktuální situaci a vývoj koronaviru (Covid-19)  v době psaní tohoto článku.Z obrázku je patrné, že virus zatím příliš nestagnuje a tedy se dá očekávat, že trhy nebudou příliš optimistické a možná budou reagovat přehnaně negativně.

Jako investor vítám každý kolaps trhu a jsem snad šťastnější než při neopodstatněném, příliš optimistickém růstu. Protože mám příležitost dalších, výhodných nákupů. Těm, kteří již mají zainvestováno radím, aby nepanikařili a své akcie drželi (pokud nakoupili kvalitní společnosti). Naopak, aby přikupovali "ve slevách". Těm, kteří nakoupeno nemají a spoléhají se na další pokles, bych doporučil, aby se příliš nespoléhali a koupili kvalitu se slevou nyní. Nesnažte se časovat trh, jste-li investory a ne spekulanty, pár procent Vás nezajímá. Nakupte například za 50% plánované investice do společnosti a se zbylými 50% vyčkali měsíc, dva, co se stane a případně přikoupili. Prováháte-li vhodný nákup s dalšími 50%, trh se zcela vzpamatuje a bude pokračovat ve své optimistické jízdě, už budete alespoň částečně na palubě a vyčkáte si na další záchvat trhu, vhodný nákup. Vždy se příležitost naskytne, musíme být trpěliví.

Aktuální mapa zasažených oblastí a seznam těch nejvíce postižených.

zdroj: https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

Na co se nyní zaměřit, vlastní pohled

Nyní se naskytne opravdu mnoho silných a zdravých společností za rozumné ceny. Některé jsou vyloženě podhodnocené díky panice, například RCL "díky" Diamond Princess. Bude léto, lidé mají peněz dost a byznys s výletními loděmi je, SI MYSLÍM, perspektivní.

Royal Caribbean Cruises Ltd. 
- netvrdím, že je to finančně skvělá společnost, domnívám se, že se jedná o perspektivní byznys a dobrou cenu

RCL za posledních 5 let opravdu slušná cena..

Pokud chcete sázet více na jistotu, za dobré ceny jsou také skvělé společnosti jako BRK-B, AAPL, MA, V, SNE, BKNG, SPGI, DIS, JPM a další kvalitní společnosti, vhodné pro částečný nákup a vyčkání.

Vyzdvihl bych především společnost The Walt Disney Company (DIS), jedná se bezesporu o kvalitní společnost za skvělou cenu. 

- kvalitní společnost, která bude těžit z autorských práv i v době uzavření svých zábavních parků v době pandemie, i po ní a po dalších 50 letech..
- za mě také smysluplná investice s ohledem na obor podnikání - zábava, děti, radost, do toho rád investuji

DIS za posledních 5 let - skvělá cena k alespoň z 50% plánované investice

Přeberte si to jak chcete, ale nepanikařte, mějte smysly nastražené, nesledujte stále zpravodajství, zaměřte se na relevantní informace a vlastní, zdravý úsudek. 
Nakupjte výhodně, kvalitu si hýčkejte, hromaďte. 

Na závěr chci všem nemocným a jejich blízkým popřát brzké uzdravení! 
Ostatním zdravý rozum!

Žádné komentáře:

Okomentovat