Translate

13. 4. 2020

Kdy začít investovat a proč?

Hned! Vlastní hloupost mne stála nejvíce peněz, především bezohledná zbrklost a nedočkavost. Naštěstí, tím jak byla razantní, se stejnou měrou začíná přeměňovat v trpělivost, uváženost. Samozřejmě má na tuto proměnu největší podíl věk, zkušenosti. Puberťákovi, nebo mladíkovi po škole, který sotva začal vydělávat můžete tlouci do hlavy sebelepší rady a zkušenosti. Mnoho z nich se potřebuje poučit, spálit sami, stejně jako já. A to jsou hojné vody pro úvěrové společnosti a jiné lovce nedočkavých, sebejistých a vševědoucích dlužníků splácejících své nejlepší roky nesmyslné úvěry, úroky. Produkty typu kreditních karet, úvěrů na "nezbytně nutné" Coupé 2.8 l a věcí kolem něj jsem si prošel také. 
Zpětně si člověk říká, jak jsme mohl být tak hloupý, proč to, tamto. V mém případě je faktem, že jsem neměl v okolí nikoho laděného na investice, jako jsem nyní sám. Samozřejmě proběhly negativní názory na mé utrácení, ale již neproběhly argumenty podložené alternativy. S horkou hlavou si člověk říká, že kritizovat umí každý, že přece sám vím nejlépe co zrovna "potřebuji". Stejně jako nyní, už tehdy, mne volně ležící peníze na účtu znervózňovali. Proto se pokusím svým dětem v této životní etapě doporučovat různé alternativy, aniž bych rovnou kritizoval a podívat se na vše z více pohledů (především z toho jejich) . Na to ale mají zatím čas a tak píši tento blog. Třeba jste rodičem větších ratolestí nebo naopak jste vševědoucím mladíkem. Zde jsou mé základní rady, vím neobjevil jsem Ameriku 😄, ale je to vážně základ a navíc se pokusím nastínit alternativy.
  • NEBERTE SI NESMYSLNÉ ÚVĚRY 
  • NEPOUŽÍVEJTE KREDITNÍ KARTY 
  • NEPOVOLUJTE ČERPÁNÍ DO MÍNUSU 
Co máte tedy dělat, když jste se konečně osamostatnili a nemusíte se prosit rodičů o peníze? Především jste na dobré cestě, protože čtete tento blog. Rozhodně není mou radou veškeré peníze šetřit, investovat a žít "z ruky do huby". Užívejte si mládí a svých peněz. Potřebujete-li auto nebo super nový skvělý mobilní telefon, našetřete si na něj. Dnes máte velkou výhodu, že koupíte auto, za které se nemusíte stydět, za docela málo peněz. O elektronice v porovnání s předešlými roky ani nemluvě. Nechtějte hned vše, to přijde. Jste v ideálním věku k tomu, abyste dosáhli bohatství, které si můžete užívat v tom nejlepším věku (40+) a s rodinou. To, že se Váš kamarád uměl narodit a má nové auto neznamená, že jej musíte mít taky. Můžete-li (nebo chcete-li) zatím bydlet u rodičů, samozřejmě jim přispívejte a zvykejte si na pravidelné, nutné výdaje. Jakmile již máte automobil (nebo víte, že jej nechcete a nepotřebujete), zvažte hypotéku a koupi pro Vás dostupné nemovitosti. To je jediná půjčka, která dává smysl. I přesto, že plánujete bydlet ještě pár let u rodičů, nemovitost můžete pronajímat a z ní splácet hypotéku. To je začátek Vaši svobody, finanční nezávislosti. Zdědíte-li nemovitost, přesto zvažte hypotéku na další. Dostanete-li se do nesnází, nemovitost se dá kdykoli prodat a Váš dluh splatit. Podle toho kdy se tak stane, Vám navíc zůstane odpovídající množství (přebytek) v hotovosti. Samozřejmě toto má více úskalí, ale rozhodně to pro Vás v mládí dává větší smysl, než každý měsíc odkládat vyšší sumu (například tu, co by jste dávali za hypotéku). Proč? Protože si nejsem jistý jaké procento mladých lidí dokáže po našetření vyšší částky tyto peníze uchovat a dále zhodnocovat, aniž by je neuváženě utráceli. V mládí je zkrátka příliš mnoho lákadel. Hypotéka Vás tak ochrání před zbytečným utrácením a s tím co Vám zbude již nemusíte tolik spekulovat. Můžete si dále našetřit na cestování, dovolené, festivaly, koncerty a přitom se snažit odkládat například 10%z příjmu na další investice. Máte tedy hypotéku, ano, koule u nohy, ale přinese Vám více než vezme a kdykoli se této koule můžete zbavit. Ale pamatujte, že čím lepší úrok máte, tím lepší to je pro Vás investice. Jakmile se Vám podaří nemovitost z hypotéky vyvázat, můžete uvažovat o další hypotéce a rozšíření Vašich investic. Ale to už píši o vzdálené budoucnosti. Navíc investice do nemovitostí nemusí být pro Vás ideální cestou. Ale myslím, že každý by měl v mládí toho využít a nějakou nemovitost si koupit (podle aktuálních sazeb). Protože jak jsem již psal, tato koule u nohy Vás ve výsledku dokáže ochránit před nesmyslným utrácením a našetřit Vám dost peněz.

Co dále? Prosím, přečtěte si alespoň knihu od George Samuel Clason - Nejbohatší muž v Babylóně a vážně se zamyslete nad složeným úročením. Vezměte jej v potaz a přijměte jako svou hlavní investiční strategii, modlu. Protože čím dříve jej začnete uplatňovat, tím menší úsilí k vybudování své nezávislosti budete potřebovat. Pokud od chytráků ze svého okolí uslyšíte, že je to pěkná blbost, neřešte to, splynou s davem a za několik let se budou ptát "jak to, že ...?". Je to pouze matematika a více než peníze potřebujete čas, který máte. Kniha je čtivá, nenáročná a ze života, nejedná se o sci-fi nebo nereálné pohádky.

Tato kniha by měla být tou první a buď Vás složené úročení zaujme a začnete vyhledávat další knihy s investiční tematikou, nebo ne. 

Je nutno podotknout, že ne každý touží po tomtéž a mnoho lidí žijí spokojený život jako zaměstnanci nebo drobní podnikatelé a investování vidí jako příliš velké riziko. Udělejte si vlastní názor, za zamyšlení to stojí. 

Jde o to žít spokojený život! 

Žádné komentáře:

Okomentovat