Translate

13. 4. 2020

Pohled na trh - Coronavirus (Covid-19) / UPDATE 13.4.2020

Když jsem psal první pohled na trh byla pandemie stále na svém začátku (možná stále je) s 93 tisíci případů a pouze 127 v USA. Jaký je na tuto pandemii a trhy můj aktuální pohled? Následující..

Nyní je přes 1.86 miliónů případů, z toho 434 tisíc uzdravených a 115 tisíc mrtvých. V USA je celkem 560 tisíc případů! Za měsíc a pár drobných přes 560 tisíc nakažených v USA (!). USA situaci jednoznačně podcenily jako některé státy v Evropě, snad ještě více. Co na to trhy? Po panickém výprodeji následovalo poměrně silné zotavení i přes nepolevující, spíše se zhoršující pandemii. Tento výprodej byl jasně přehnaný. Nyní se trh nachází řekl bych v jakési fází vyčkávání na to co bude.

Vyčkávat s nákupy nebo snad prodávat a čekat na pořádnou recesi, kterou pandemie může přinést? Abych řekl pravdu, je mi to úplně jedno. Uvítám jak zotavování, tak i pády. Z obou situací budu z dlouhodobého pohledu profitovat. Záleží na situaci, zda to bude dříve, nebo později. Ale faktem je, že pro mnoho společností a ve výsledku trh obecně, se rozhodně nedá očekávat skvělý rok.

S&P 500 (SPX)

Jsem investorem a rozhodně neprodávám, když ceny akcií klesají a už vůbec ne ve ztrátě. Poklesy jsou pro mne dny radosti, kdy nakupuji.

Důvody k prodeji jsou z mé strany především: 
- výrazná změna ve společnosti se kterou nejsem ztotožněn
- příliš vysoká cena, která nemá opodstatnění
- chybné nebo ne zcela jednoznačně správné investiční rozhodnutí (v tomto případě většinou přesto držím a ztrátu neprodám, ale už ani příliš nepřikupuji)
- společnost naplnila (nebo ne zcela plní) mou představu a naskytla se z mého pohledu lepší investiční příležitost

Ať už se s trhem stane cokoli, uvítám to. Investičních příležitostí je celá řada a nákupy jsou teď ve slevách, které mohou (a nemusí) být ještě výraznější. Většinou ti, kteří příliš taktizují, ať už s nákupem, nebo prodejem, dopadnou nejhůře. Stav mého portfolia je mírně lepší od začátku roku než vývoj S&P 500, jak můžete sledovat na mém blogu. Ale tato situace se může ze dne na den změnit. Nicméně je pro mne důležitější delší časové srovnání (pár let), tam bych chtěl být výrazně před indexem, alespoň o 10% ročně, uvidíme. Tím, že budu čekat, taktizovat, spekulovat, toho jistě nedosáhnu. Je teprve duben a do konce roku se může stát cokoli, buďme na to připraveni.

Žádné komentáře:

Okomentovat