Translate

19. 5. 2020

Výběr brokera

Po tom, co jsem skončil s Revolutem, jsem byl opět donucen k výběru brokera. Vrátil jsem se tak na začátky, kdy jsem brokery jednotlivě poznával, vybíral a zjišťoval jaké možnosti jako Evropan vůbec mám na US trzích. Možnosti jsou samozřejmě trochu omezené, ale dá se to. Na druhou stranu je nutné podotknout, že s Revolutem je nabídka značně omezená, i přesto, že nabízí stovky akcií. Pokud to myslíte s investováním vážně, Revolut prostě nestačí. Revolut je fajn do začátku, poznání sebe sama a takové to hobby "investování" s pár dolary. 
Jaké jsou mé požadavky na brokera? 
- široká nabídka, především US akcií
- nízké poplatky, spready
- vklady/výběry zdarma
- srozumitelná platforma 
- portfolio v dolarech

Hned ze startu odpadají brokeři jako TD Ameritrade a Fidelity, z mé země nelze s těmito brokery obchodovat. Brokeři, kteří mají poplatky $ 5 a více za obchod zde ani nezmiňuji. Je neuvěřitelné, jak je u některých obtížné najít jasně dané poplatky (například XM). Samé kecy.. Další se nabízel Degiro, který je "prý" opravdu levný. Není, je dražší než níže zmíněný a především nelze vkládat dolary, mít účet v dolarech, jako proč? Že by zisk z devizových převodů (spread) v portfoliu? Také platforma se mi příliš nelíbí. Dále se nabízí XTB, eToro.. Vlej - vylej.. Zkrátka žádný mi úplně nevyhovoval a tam kde jsem u jednoho ušetřil, jsem u druhého zaplatil. Zřejmě si tím bude muset projít každý investor. Nakonec jsem výběr zúžil na InteractiveBrokers a AdmiralMarkets, o AM se nikde příliš nepíše, nerecenzuje. 

Takže kdo s koho? Nejdříve k IBKR
IBKR je jednoznačně jeden z top brokerů celosvětově se kterým můžete obchodovat i u nás. Jejich struktura poplatků je zbytečně složitá a je zřejmé, že se zaměřuje spíše na instituce než na jednotlivce. Nicméně nevychází tento broker draho. Založení účtu chce trochu trpělivosti. Ale co mě od tohoto brokera vyloženě odrazuje je webové uživatelské prostředí a obchodní platforma (TWS), jako z 19. století.. Na druhou stranu se mi docela líbí jejich aplikace, která vám poskytne opravdu spousty informací. Je ale také poměrně složitá. IBKR ve svých platformách poskytuje hromady informací, na které, když už chvíli s akciemi obchodujete, máte stejně své oblíbené zdroje. Nemyslím si, že jsem nějak technicky pozadu, ale IBKR obchodní platforma (TWS) je prostě peklo, alespoň za mne. Pravdou ale je, že jsem tomu nedal příliš šanci a věřím, že má spoustu předností, jedná se tedy spíše o první pocit. Dalším menším problém vidím u IBKR s vkládáním peněz. Prostě Vám neposkytnou klasický IBAN na USD vklad pomocí SEPA platby. Asi je pro IBKR složité poskytnout USD IBAN, i přesto, že sídlí také ve Velké Británii. Víceméně jste nuceni zaslat EUR nebo například CZK a ty si v platformě převést na USD, chcete-li portfolio vést v USD. A podobně to bude i s výběry. Platíte tedy spready a k tomu ještě poplatek za převod měn, takové čachry machry mne otravují. Samozřejmě můžete zaslat přímo USD platbu, ale do USA (SWIFT), za mne jsou to zbytečně vyhozené peníze. Je jedno zda obchodujete v tisících nebo milionech. Některé banky za tuto platbu požadují 500,-, jiné 100,-. Když si prostě dám dohromady všechny tyto vady na kráse, nechce se mi s tímto brokerem obchodovat. Na druhou stranu, oproti níže zmíněnému, umožňují také převod akcií mezi majiteli. Zkrátka je to broker s B pro investory a spekulanty s S. Což se mi líbí, ale blíže jsem nezkoumal co za to chtějí a zda je převod možný pouze mezi IBKR uživateli nebo také mezi brokery, nevím. Až tak mne to nezajímá.

Je zřejmé, že jsem skončil u AdmiralMarkets, proč? 
Protože user-friendly, srozumitelné, žádné zbytečné poplatky, místní podpora a MetaTrader - no dá se. Za obchod US akcií do 100 kusů zaplatíte prostě dolar ($ 1), například za 277 kusů akcií společnosti zaplatíte $ 2.77. Vklad a výběr USD pomocí SEPA zdarma. Mnoho dalších možností, ale mne postačuje SEPA. Spready, když by měl někdo zájem například o FX trhy, jsou nízké. A tak dále. Musím říct, že z MetaTraderu nejsem příliš nadšen, ale dá se na něj zvyknout a na to moje spekulování bohatě stačí. Tato platforma je oblíbená především u intradenních a aktivních traderů. Na profesionální úrovni je to asi nejvíce rozšířená platforma, kterou podporuje mnoho dalších brokerů. Takže když si na ni zvyknete a naučíte se s ní, změna brokera vás nebude muset tak bolet. MT poskytuje spoustu různých nástrojů, botů a tak dále. Pro mé spekulativní (investorské) užití mi stačí přizpůsobení barev, doplnění EMA do grafu + ukazatel P/L od AM. AM k platformě MT nabízí další upgrady zdarma. Pro časté obchodníky může přijít vhod například mini terminal nebo alarm manager. Vážně nevím, proč se o AM tak málo hovoří, zřejmě málo platí za "recenze" :). Nabídka akcií je velice široká. K tomu, aby jste našli investici, která vám na AM bude chybět, to chce trochu snahy. Aplikace MT do mobilu je funkční, ale neukazuje zisk/ztrátu otevřených pozic v procentech. Vůbec nechápu proč. Takže pro sledování portfolia si zřejmě vyberete svůj oblíbený web nebo aplikaci, kam si pozice zadáte a máte zároveň přehled o zprávách, jiných kurzech, indexech, atd. Ke sledování portfolia se rozepíšu jindy, žádný broker ho nemá ideální a zřejmě se nevyhnete nějakému užitečnému nástroji. 

Zde jsem poskytl můj příběh výběru brokera. Je fakt, že jsem mnoho zkušeností získal před Revolutem, ten mne dostal svou jednoduchostí a neomezeným obchodováním zdarma (jako Metal uživatel). Ale po vystřízlivění jsem byl nucen se opět zamyslet nad výběr správného brokera. 

Je jasné, že každému bude vyhovovat něco jiného, zřejmě se tedy nevyhnete podobnému výběrovému řízení. Kdo chce platit zbytečné poplatky, protože mají krásné uživatelské prostředí, tomu stejně není pomoci :). Hlavně spokojenost..

Žádné komentáře:

Okomentovat