Translate

8. 6. 2020

Stav portfolia - 5.6.2020

Jak můžete vidět, mému akciovému portfoliu se "docela" daří. Jak je možné takové zhodnocení v porovnání S&P 500? 

Jednoduše nízká diverzifikace, rebalancování v pravou chvíli a především štěstí, kterému je třeba jít naproti. Nejsem naivní, abych si myslel a zároveň tvrdil, že jsem tak dobrý investor, abych takových výsledků dosahoval stabilně. Zhodnocení celého akciového portfolia o 43 % za cca tři týdny není moc normální 😂. 

Samozřejmě, pokud neprodám, zisk nezaúčtuji, tak se nedá mluvit o zhodnocení, ale pouze o stavu.. Revolut mne "donutil" k rebalancování portfolia - musel jsem vše prodat, abych účet uzavřel a nadobro skoncoval s těmito šmejdy - jsem stále rozčarován. Všechno zlé ale k něčemu dobré. Poté, co jsem vybral brokera, převedl peníze, nakoupil - vidíte  aktuální výsledek. Většinu akcií co nyní držím Revolut nenabízí. 

Co teď? Prodat, zaúčtovat zisk? Ale co potom? Snažit se kupovat levně ty, které se zatím příliš nezotavily? Nene, mé portfolio má ještě hodně prostoru k růstu, jednu akcii jsem se rozhodl zaúčtovat při zisku 50 %, stále roste, nevadí. MYSLÍM, že jsem koupil kvalitní společnosti z dlouhodobého pohledu. Až budu mít pocit, že jsou ceny příliš vysoké, prodám ty, které držím jako tu "více" spekulativní složku. Ty, které držím "dlouhodobě" zřejmě neprodám tak brzy, protože ceny, za které byly akcie k mání byly zkrátka dobré. 

V grafu můžete vidět porovnání mého portfolia s trhem. Šipkou označený je okamžik rebalancování. V tabulce vidíte vývoj za těch pár dní v porovnání s S&P 500. Abych byl fér, je nutno podotknout, že do okamžiku rebalancování mé portfolio víceméně kopírovalo trh - byl jsem ve ztrátě téměř 12 % (o 0,13 % lépe než trh 😁). Po rebalancování se začal trh zotavovat, těžko říct (nechce se mi to počítat) na jaké úrovni by bylo původní portfolio nyní, jistě ale v plusu (jako trh). 

Akcie - S&P 500 - Rozdíl

Každý je frajer v býčím trhu, pouze dlouhodobé výsledky jsou relevantní (3-5 let).

Jo, zadařilo se, využil jsem situace, jsem optimistou co se trhů týče a propady vnímám jako příležitosti. Co jsem zpozoroval, tak nynější portfolio (zatím) reaguje na růsty výrazněji než trh, na poklesy také. Je tedy více volatilní. Ale uvidíme po čase. 

Jaký bude můj další postup? Žádný, pouze u jedné akcie jsem si zadal SL (do plusu), protože jsem ji koupil docela vysoko a nejsem odhodlán tuto konkrétní emisi držet dlouhodobě ve ztrátě, kdyby se měl její silný uptrend otočit. V případě poklesu raději posilním pozice v ostatních společnostech (při vhodné příležitosti), které se ještě zcela nezotavily.  

Na závěr myslete na diverzifikaci - kašlete na ni 😂.. Max 6 kusů akcií!! A rozhodně ne více, než jednu z top 20 market cap... Nyní vlastním 7 akcií no, to je právě ta jedna se SL😉! Chcete-li diverzifikovat, kupte tři různé ETF vzájemně nekorelující. Když vlastníte spoustu akcií, pouze ztrácíte čas při vytváření svého vlastního průměrného (nebo podprůměrného) indexu.. 


Žádné komentáře:

Okomentovat