Translate

2. 7. 2020

Hlavní předpoklady k úspěchu v investování

Po tom, co jsem něco málo proobchodoval, vyspekuloval, prodělal, vydělal, přečetl, vyzkoušel a tak dále, jsem se zamyslel nad tím, co je vlastně klíčem k úspěchu? Nutno říci, že jsem stále na své cestě a už budu zřejmě navždy, protože člověk bez cíle je v konci (tedy především muž).. Nehodnotím se jako investiční poradce, odborník, analytik, účetní, dlouholetý matador v investování, ale nějaký názor se ve mne postupně vyvíjí, zde je. Dle mého názor se jedná především o 3 důležité vlastnosti a k tomu jedna podstatná věc 😉.


Vytrvalost

Když se pustíte do investování, nebo spíše do spekulování za účelem zisku, musíte být vytrvalí. Nemůžete jen tak lehce složit zbraně a hodit flintu do žita po pár nezdarech. Musíte zamakat, když Vám chybí vědomosti nebo motivace, musíte je zkrátka získat. Přirovnal bych to ke sportovcům. Chcete-li být úspěšní, musíte dělat tak, aby jste byli. Každý k tomu potřebuje různé přísady v různých dávkách. Nedaří-li se, meditujte, sportujte nebo dělejte něco u čeho si hlavu pročistíte (alkohol a drogy k tomu moc nedoporučuji). Zkrátka poznejte sebe sama, vaše jednání musí být v souladu s vaším myšlením. Pokud nevíte, nedělejte nic. Vytrvalost se neslučuje s ukvapeností. Investování je maraton, žádný sprint. Dělejte tedy tak, ať vydržíte co nejdéle a uděláte přitom co nejméně chyb. Chyby jsou neodmyslytelnou samozřejmostí, přijímejte je a snažte se z nich ponaučit, žádné klopýtnutí vám nesmí zlomit nohu. Tempo si rozumně rozložte a začněte uvažovat v měsících a letech, nikoli ve dnech, či snad hodinách. Prostě máte svou jasnou vizi a jdete si za ní, nic vás nezastaví!


Trpělivost 

Člověk by řekl, že je to podobná vlastnost jako Vytrvalost, nikoli. Vytrvalost je o tom nevzdávat se, bojovat. Trpělivost mluví sama za sebe. Trpělivost sloučená se složeným úročením je mocný elixír, osmý div světa (A. Einstein), který dělá opravdu divy. Je nutné dobře namíchat trpělivost a uváženost. Jakmile se pro investici rozhodnete, mělo by vaše rozhodnutí být pevné jako skála a za normálních okolností neměnné do doby, kdy normální okolnosti pominou a je důvod k přehodnocení dané investice. To může trvat i deset let, nebo nemusí také nikdy nastat. Po tu dobu můžete přikupovat, reinvestovat, složeně úročit. Čas je váš přítel, za 15 let udělá 15 % reinvestované úročení zázrak. A čím delší čas, tím větší zázrak.. Za 15 let máte z 1 milionu při 15 % reinvestovaném úročení přes 9 milionu, tj 900 % +. Připočteme-li k tomu měsíční investování, přikupování v hodnotě například 10 tisíc, jedná se o 16 milionu korun! V tomto případě jste za 15 let vložili 2.8 milionu a vydělali přes 13 milionu. Teď ještě docílit tohoto zhodnocení (nebo lepšího) a o tom to je, to mne baví 😁! Bez trpělivosti těžko zbohatnete..


Odvaha 

Máte-li strach, averzi k riziku, s jistotou nezbohatnete, stejně jako možná nezchudnete. To už záleží na každém, zda je spokojen tam kde je a stačí mu udržovat daný kurz, nebo touží po něčem více. Díky složenému úročení můžete riziko poměrně dost snížit, máte-li čas. Čím jste starší a čím později s investováním začínáte a přesto cílíte na to být živi z úroků, dividend, nájmů nebo podobně, musíte podstupovat vyšší rizika. Protože riziko je úměrné zisku. Ne vždy je tato rovnice lineární, někdy se dá poměrně dost vydělat při nižším riziku (a obráceně), nicméně je to pevné pravidlo. Je to něco jako zákon přírody a ti co zbohatli díky svému jednání, píli, to moc dobře vědí. Každý máme jinak nastavenou komfortní zónu, při jakém riziku se ještě cítíme v pohodě. Málokdo se cítí v pohodě jako živitel rodiny, který prodá dům, vybere všechny své úspory a nakoupí nějakou začínající (nebo i zajetou) kryptoměnu. Takové jednání bych nazval šílenstvím, ale třeba mu to vyjde a pak o něm budeme číst. Přesto je to blázen a s budováním bohatství to nemá příliš společného. Takoví lidé velice často o vydělané peníze rychle přijdou, ale mají lambo hned! Oproti tomu investor, který cíleně podstupuje riziko, které se snaží minimalizovat vhodným výběrem, analýzou, strategií a maximalizovat zisk, a činí tak mnoho let, získává na zkušenostech postupně s tím jak hromadí své bohatství. A nemůže se stát, že o své peníze rychle přijde. Ve výsledku je to poměrně jednoduché - bez poslední složky to zkrátka nejde, čím déle se o to ale pokoušíte, tím je větší pravděpodobnost, že vás potká. Co? Štěstí

Je to o štěstí.. Žádné matematické formule, modely, "zaručené" postupy, klíče nebo grafové formace (těm se začínám smát nejvíce - udělá se formace, vyznačím linku nebo nějaký pattern, tak a teď to udělá tohle, neudělá, tak linku posunu a teď to udělá tamto, udělá, tak jsem borec..). Pouze štěstí. Trhy a celkově svět okolo peněz je živý, neustále se přizpůsobující organismus a zkrátka se nemůže stát, že někdo najde zaručený postup ke snadnému zbohatnutí. Respektive se to stát může, ale podaří se to jemu, pár dalším a poté se situace přizpůsobí. Pokud to ovšem od začátku nebylo štěstí. Když budete házet pár minut mincí, přijde delší série po sobě jdoucích stran. Když vás potká taková série při obchodování, je to velice nebezpečné, vždy mějte na paměti, že se jedná pouze o štěstí, opravdu jste nic neobjevili.. Když něco kupujete, druhý prodává. O tom to vše je, proč někdo kupuje tak vysoko v all time high? Protože si zřejmě myslí, že se mu to stále vyplatí. A ano, vyplatí, když kupuje něco jako Amazon, Apple a podobné, které mají ATH každou chvíli. Pak ale můžou narazit na dobu, kdy je to opravdu poslední ATH a čeká je pouze jízda dolů, nebo taky ne. Zkrátka to berte jak to je, trhy berte jaké jsou a nic si nemyslete. Jedna z nejhorších věcí, které se můžete dopustit je, že si budete přát a vnucovat trhu svou ideu.. Že je to dobrá akcie, musí jít nahoru, protože bla bla. U toho domu, který jsem koupil jako investici se zkrátka obchvat stavět nebude, budu proti tomu bojovat (marně) a tak dále.. Koupíte byt jako investici, do vchodu se nastěhují nepřizpůsobiví - smůla. Koupíte pozemek u dálnice za městem, který chce koupit McDonalds - štěstí. Berte věci tak jak jsou, když vám něco funguje, dobře si promyslete případné změny a buďte trpěliví, štěstí je tu pro každého, musíme mu jít naproti! 


Tímto bych shrnul, podle mne, čtyři nejdůležitější prvky k tomu, aby každý dosáhl svých spekulačně-investičních cílů, úspěchů. 

Tento blog mi rozhodně neslouží k vydělávání peněz, dalšími otravnými reklamami, sběrači kontaktů, nikoho v dnešní internetové džungli obtěžovat nechci. 

Můj blog má pro mne mnohem důležitější roli a tou je vyhrazení času k zamyšlení se nad mými myšlenkami, sjednocení mé strategie, ujasnění si vlastních postupů, připomenutí důležitých myšlenek a tak dále. Podobně jako tímto příspěvkem.  Zkrátka mi blog pomáhá k tomu, abych byl Vytrvalý, Trpělivý, Odvážný a přitom počítal s tím, že Štěstí je někde poblíž a třeba potká právě mne! 😉👍

Žádné komentáře:

Okomentovat