Translate

14. 7. 2020

Máš na to? Umění neutrácet..

Střední třída obyvatelstva je motorem každého státu. Rád věci zjednodušuji, i když nemám vždy zcela pravdu. Raději budu mít nepřesnou pravdu, než se přesně mýlit (W. Buffett). Střední třídu stát krásně pumpuje na daních, poplatcích a podobně. Střední třída dotuje nižší třídu, na kterou musí vydělat (podpora), za vyšší třídu musí vydělat na daně, která je zkrátka z velké části neplatí díky různým machinacím. Střední třída je zaměstnaná vyšší třídou, z logiky věci, i když podnikáte, nic s tím nenaděláte - money talks.. Takový je systém, politika. Bohatí jsou bohatší, chudí chudší a střední jsou včeličky, které musí na všechny vydělat. Jo, je to tak, přijměte to a pokud se Vám to nelíbí, je čas začít makat, přemýšlet, učit se, snažit se a nebrečet v hospodě u piva.. 


Já se rozhodně řadím do střední třídy, ale "I have a dream....". M. L. King měl vznešenější sen, ale jeho proslov začíná tak, že mám tuto větu okamžitě na jazyku, jakmile začnu přemýšlet, že mám sen. A když usínám, nad svými sny přemítám a přemýšlím nad tím, jak jich dosáhnout, co konkrétně dělat a tak dále. A o jednom takovém přemýšlení je tento příspěvek. 

Uvědomil jsem si, že základním předpokladem k tomu, abych dosáhl velké části svých snů, nesmím dělat to, co střední třída dělá především - utrácet. Jsem zastáncem toho, že se peníze musí točit, rozhodně netvrdím, aby jste je měli doma pod polštářem a tak o ně postupně přicházeli díky inflaci. Je jiná možnost a to "utrácet" za účelem zisku a ne za hovadiny! Musel jsem to tak napsat, protože přesně tohle střední třída dělá. Utrácení za účelem zisku je zábavné a může být i prospěšné okolí. Rozhodně to není o tom veškeré peníze, které zbudou "investovat" a nedopřát si dobré jídlo v restauraci, aby pak přišel o práci kuchař, číšník, provozní.. Je to o tom koupit si podíl v restauraci, zrekonstruovat, aby vydělávala více, než za to jídlo, které si s radostí dáte (a zaměstnáte), zaplatíte. Příjem (ze zaměstnání, podnikání nebo z investic) - aktiva (restaurace v tomto případě) - režie (elektřina, zaměstnanci,..) - pasiva (dobré jídlo v restauraci, zážitky, auto, elektronika, dovolená,...). A o tom to je, mít utrácení nastaveno tak, že budu utrácet až vydělám a investuji, aby podíl plynoucí z aktiv neustále narůstal a složeně se úročil. Když na to nemám (za cenu upřednostnění aktiv), tak mám prostě smůlu. Takže tím, že investuji, zaměstnávám, utrácím, peníze točím, všichni jsou happy a já bohatnu. Ne, není to blbost.. Střední třída to má nastaveno ale takto: Příjem - Režie - Pasiva, protože na aktiva je "málo peněz". Kdo nechce stejně neuvěří, kdo touží, najde cestu. Sledujte blog a třeba budete svědky toho, že se to jednomu ze střední třídy podaří, fakt od nuly (nebo spíše z mínusu). 


Vždy jsem utrácel více než jsem si mohl dovolit a větší hotovost na účtě byla pro mne spíše náhoda než účel. Ale jsem takový, že když se do něčeho pustím a chytne mě to, jdu si za tím a máloco mne zastaví. A po letech nesmyslností jsem se zakousl do tohohle sousta. Byl jsem (a jsem) členem střední třídy, ale uvažování se u mne otočilo, něco mne vede, hoří ve mne touha dokázat těm co nevěří, že je to možné. Ale především to chci dokázat sobě, nezklamat sám sebe a ženu, která mi věří. A tak jsem přemýšlel, zda na to mám udržet větší množství peněz za účelem zhodnocování, bez toho, abych je neutratil za Porsche 911 Turbo S nebo něco jiného z mých snů hned jak na to budu mít, jako běžný občan střední třídy. Abych se na něj pak koukal v garáži a neměl ani na pneumatiky, provoz. Zda mám na to, abych vydržel a pořídil si ho za pár let, až nebude suma vzhledem k rozmnoženým penězům tak významná. Došel jsem k závěru, že ano, mám na to! Tento pomyslný práh jsem překročil, protože už teď bych si mohl nějaké starší pořídit a pak plakat nad rozplynutím všech dalších snů a především jednoho z hlavních - nezávislosti, svobody. 

Milujte, utrácejte, užívejte, přemýšlejte a nehroťte to, ne každý touží po tomtéž. 

Vážím si všech, kteří dělají věci srdcem.. 

Žádné komentáře:

Okomentovat